Production | |
| Manufacturer | John Deere |
| Type | Lawn tractor |
| Factory | Horicon, Wisconsin, USA |
| The model 180 John Deere lawn tractor was available with choice of 38 or 46-inch rear deck. A 6.5-bushel rear bagger (BM16790) was optional. When the bagger was used on hills, front wheel weights were recommended. Dual 40-pound rear weight plates plus rear tire chains were available for use with the optional 38-inch single-stage snowblower. The tractor was available with hydrostatic transmission as the model 185. | |
Variants | |
| gear drive | |
| hydro drive | |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Brakes | integral transmission disc |
| Cab | Open operator station. |
Power Take-off (PTO) | |
| Mid PTO | independent |
| Clutch | electric |
180 Serial Numbers | |
| 1986 | M00180A360001 (38-inch deck) |
| 1987 | M00180A420001 (38-inch deck) |
| 1988 | M00180A475001 (38-inch deck) |
| 1989 | M00180A595001 (38-inch deck) |
| 1989-end | M00180A750000 (38-inch deck) |
| 1990 | M00180A010001 (38-inch deck) |
| Final | M00180A100000 (38-inch deck) |
| 1986 | M00180B366001 (46-inch deck) |
| 1987 | M00180B430001 (46-inch deck) |
| 1988 | M00180B475001 (46-inch deck) |
| 1989 | M00180B605001 (46-inch deck) |
| 1989-end | M00180B750000 (46-inch deck) |
| 1990 | M00180B020001 (46-inch deck) |
| Final | M00180B100000 (46-inch deck) |
180 Serial Location | |
| Serial number decal on the left side of the 180 tractor frame, above the front axle. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging system | flywheel alternator |
| Charging amps | 15 |
| Battery CCA | 255 |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Kawasaki FC540V | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled vertical-shaft | |
| Displacement | 534 cc 32.64 ci |
| Bore/Stroke | 3.50x3.38 inches 89 x 86 mm |
| Power | 17 hp 12.7 kW |
| Air cleaner | dry with foam precleaner |
| Rated RPM | 3350 |
| Starter volts | 12 |
| Oil capacity | 1.7 qts 1.6 L |
Transmission | |
| Transmission | Peerless 800 |
| Type | belt-driven gear |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Oil capacity | 1.1 qts 1.0 L |
Dimensions | |
| Wheelbase | 44.7 inches 113 cm |
| Length | 66 inches 167 cm |
| Height | 39.8 inches 101 cm |
| Shipping weight | 605 lbs (38-inch deck) 274 kg |
| 615 lbs (42-inch deck) 278 kg | |
| Front tread | 28.5 inches 72 cm |
| Rear tread | 26.1 inches 66 cm |