Production | |
| Manufacturer: | Minneapolis-Moline |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Minneapolis, Minnesota, USA |
Variants | |
| tricycle front | |
| standard front | |
| single front wheel | |
| adjustable wide front | |
| industrial |
Minneapolis-Moline ZA Power | |
| Plows: | 2-3 (14-inch) |
| Drawbar (tested): | 32.07 hp 23.9 kW |
| Belt (tested): | 36.20 hp 27.0 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual worm-and-sector |
| Brakes: | mechanical drum |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 5-speed unsychronized gear |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear RPM: | 540 |
ZA Serial Numbers | |
| Location: | Left side of tractor frame, ahead of operator platform. |
| 1949: | 0064900001 (ZAU) |
| 1950: | 0065000001 (ZAU) |
| 1950: | 00600001 (ZAU) |
| 1951: | 00605436 (ZAU) |
| 1952: | 00609940 (ZAU) |
| Final: | 00614658 (ZAU) |
| 1949: | 0094900001 (ZAE) |
| 1950: | 0095000001 (ZAE) |
| 1950: | 00900001 (ZAE) |
| 1951: | 00900374 (ZAE) |
| 1952: | 00900577 (ZAE) |
| 1953: | 00900998 (ZAE) |
| Final: | 00901122 (ZAE) |
| 1949: | 0084900001 (ZAN) |
| 1950: | 0085000001 (ZAN) |
| 1950: | 00800001 (ZAN) |
| 1951: | 00800239 (ZAN) |
| 1952: | 00800443 (ZAN) |
| 1953: | 00800619 (ZAN) |
| Final: | 00800620 (ZAN) |
Electrical | |
| Ground: | positive |
| Battery volts: | 6 |
Engine Detail | |
| Minneapolis-Moline 206B-4 | |
| gasoline | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 206 ci 3.4 L |
| Bore/Stroke: | 3.625x5.00 inches 92 x 127 mm |
| Air cleaner: | oil bath |
| Compression: | 6.19:1 |
| Rated RPM: | 1500 |
| Starter volts: | 6 |
Transmission | |
| Type: | unsychronized gear |
| Gears: | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch: | dry disc |
Dimensions | |
| ZAU Wheelbase: | 82 inches 208 cm |
| ZAE Wheelbase: | 90.125 inches 228 cm |
| ZAU Length: | 134.875 inches 342 cm |
| ZAE Length: | 139.25 inches 353 cm |
| Height: | 78 inches 198 cm |
| Ground clearance: | 25 inches 63 cm |
| ZAE Front tread: | 56 to 88 inches 142 to 223 cm |
| ZAU Front tread: | 7.75/12.875 inches 19/32 cm |
| Rear tread: | 54 to 88 inches 137 to 223 cm |