Production | |
| Manufacturer: | Minneapolis-Moline |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Minneapolis, Minnesota, USA |
| Total built: | 25,824 |
| Original price: | $1700 (1954) |
| The Minneapolis-Moline RTU was the universal row-crop version of the R series tractors. It was also the most popular version. The R series were available with the Comfort Cab featuring upholstered seat, roll-down windows, and rear door. | |
Variants | |
| tricycle-front | |
| standard-front | |
| single-front | |
| adjustable-front | |
| industrial tractor |
Minneapolis-Moline RTU Power | |
| Drawbar (claimed): | 20 hp 14.9 kW |
| 24 hp 17.9 kW (late) | |
| Belt (claimed): | 23 hp 17.2 kW |
| Plows: | 2 |
| Drawbar (tested): | 23.9 hp 17.8 kW |
| Belt (tested): | 27.09 hp 20.2 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Brakes: | disc |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 4-speed unsynchronized gear |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear RPM: | 560 |
RTU Serial Numbers | |
| Location: | Left side of tractor frame, near brake pedals. |
| 1939: | 400001 |
| 1940: | 402201 |
| 1941: | 405576 |
| 1942: | 407951 |
| 1943: | 408826 |
| 1944: | 409358 |
| 1945: | 410748 |
| 1946: | 413755 |
| 1947: | 416545 |
| 1948: | 0014800001 |
| 1949: | 0014900001 |
| 1950: | 0015000001 |
| 1951: | 00102156 |
| 1952: | 00103973 |
| 1954: | 00104824 |
Electrical | |
| Charging system: | generator |
| Battery volts: | 6 |
Engine Detail | |
| Minneapolis-Moline | |
| gasoline | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 165 ci 2.7 L |
| Bore/Stroke: | 3.625x4.00 inches 92 x 102 mm |
| Fuel system: | Marvel Schebler 1-inch carburetor |
| Air cleaner: | oil bath |
| Compression: | 6.1:1 |
| Rated RPM: | 1500 |
| Firing order: | 1-3-4-2 |
| Starter volts: | 6 |
| Oil capacity: | 7 qts 6.6 L |
| Coolant capacity: | 13.5 qts 12.8 L |
| Sparkplug gap: | 0.025 inches 0.635 mm |
| Point gap: | 0.020 inches 0.508 mm |
| Intake valve clearance: | 0.025 inches 0.635 mm hot |
| Exhaust valve clearance: | 0.014 inches 0.356 mm hot |
Transmission | |
| Type: | unsynchronized gear |
| Gears: | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch: | dry disc |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 76 inches 193 cm |
| Length: | 116 inches 294 cm |
| Width: | 81.1 inches 205 cm |
| Height: | 68.5 inches 173 cm |
| Weight: | 3,100 lbs 1406 kg |
| Front tread: | 8 inches 20 cm |
| Rear tread: | 54 to 88 inches 137 to 223 cm |