Production | |
| Manufacturer: | Lanz |
| Factory: | Mannheim, Baden-Württemberg, Germany |
Lanz HM8 Power | |
| Engine: | 8 hp 6.0 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 1-speed gear |
Engine Detail | |
| Lanz | |
| kerosene | |
| 1-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 233.1 ci 3.8 L |
| Bore/Stroke: | 6.30x7.48 inches 160 x 190 mm |
| Power: | 8 hp 6.0 kW |
| Rated RPM: | 500 |
Transmission | |
| Type: | gear |
| Gears: | 1 forward and reverse |
| The Lanz HM8 did not have transmission in the typical sense. A drive chain from the engine directly powered the rear axle. To move the tractor in reverse the engine would be re-started in the opposite rotation direction. | |
Dimensions | |
| Weight: | 2760 lbs 1251 kg |