Production | |
| Manufacturer: | Kubota |
| Type: | Sub-Compact Utility tractor |
| Factory: | Japan |
| Original price: | $3,000 (1977 ) |
| The Kubota B6000 has a counter-clockwise PTO shaft, which is opposite the common direction. | |
Variants | |
| B6000D: | 4WD |
| B6000E: | 2WD |
Kubota B6000 Power | |
| Engine: | 12.5 hp 9.3 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Steering: | manual |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 6-speed unsynchronized gear |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | I |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear RPM: | 540*Counter-clockwise rotation |
| Engine RPM: | 560@2700 840@2700 1350@2700 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Kubota ZL600 | |
| diesel | |
| 2-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 35 ci 0.6 L |
| Power: | 12.5 hp 9.3 kW |
| Rated RPM: | 2700 |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Type: | unsynchronized gear |
| Gears: | 6 forward and 2 reverse |
| Three gears, plus reverse, in two ranges. | |
Dimensions | |
| 4WD Wheelbase: | 45.6 inches 115 cm |
| 2WD Wheelbase: | 47.3 inches 120 cm |
| Length: | 71.6 inches 181 cm |
| Width: | 36.25 inches 92 cm |
| Height: | 43.7 inches 110 cm |
| 2WD Weight: | 860 lbs 390 kg |
| 4WD Weight: | 1050 lbs 476 kg |