Production | |
| Manufacturer | Simplicity |
| Type | Garden tractor |
| Factory | Port Washington, Wisconsin, USA |
| Original price | $6,099 (1985 ) |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Final drives | spur gear |
| Steering | manual |
| power optional | |
| Brakes | mechanical band |
| Cab | Open operator station. |
Tractor hitch | |
| Type | sleeve hitch *Optional. Part number 1600055. |
7790H Serial Location | |
| Serial number plate on the left side of the tractor frame, just ahead of the seat. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging system | flywheel alternator |
| Charging amps | 16 |
| Battery CCA | 500 |
| Battery volts | 12 |
| Battery Group | 24 |
Engine Detail | |
| Lombardini 10LD400-2 | |
| diesel | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled | |
| Displacement | 790 cc 48.21 ci |
| Bore/Stroke | 3.386x2.677 inches 86 x 68 mm |
| Power | 18.5 hp 13.8 kW |
| Air cleaner | dry |
| Rated RPM | 2800 |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
Transmission | |
| Type | hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil capacity | 3 qts 2.8 L |
Dimensions | |
| Wheelbase | 48.1 inches 122 cm |
| Length | 70 inches 177 cm |
| Width | 38.9 inches 98 cm |
| Height (steering wheel) | 39.7 inches 100 cm |
| Height (hood) | 35.7 inches 90 cm |
| Weight | 689 lbs 312 kg |