Production | |
| Manufacturer: | Simplicity (a part of Allis Chalmers) |
| Type: | Garden tractor |
| Factory: | Port Washington, Wisconsin, USA |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Brakes: | mechanical band |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 3-speed gear |
Capacity | |
| Fuel: | 2.2 gal 8.3 L |
Power Take-off (PTO) | |
| Front PTO: | independent |
| Clutch: | mechanical |
Electrical | |
| Ground: | negative |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton 251707 | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled vertical-shaft | |
| Displacement: | 399 cc 24.36 ci |
| Bore/Stroke: | 3.44x2.62 inches 87 x 67 mm |
| Power (gross): | 10 hp 7.5 kW |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Type: | belt-driven gear |
| Gears: | 3 forward and 1 reverse |
| Oil capacity: | 1 qts 0.9 L |
| Oil type: | SAE 90 |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 45.5 inches 115 cm |
| Length: | 64.5 inches 163 cm |
| Width: | 33.5 inches 85 cm |
| Height (steering wheel): | 42 inches 106 cm |
| Height (hood): | 33 inches 83 cm |
| Shipping: | 590 lbs 267 kg |