Production | |
| Distributor: | John Deere |
| Manufacturer: | Yanmar |
| Type: | Compact Utility tractor |
| Factory: | Japan |
| Original price: | $12,000 (1988 ) |
John Deere 950 Power | |
| Engine (gross): | 31 hp 23.1 kW |
| Drawbar (claimed): | 23 hp 17.2 kW |
| PTO (claimed): | 27 hp 20.1 kW |
| Drawbar (tested): | 22.12 hp 16.5 kW |
| PTO (tested): | 27.36 hp 20.4 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Steering: | manual |
| power*Optional | |
| Brakes: | differential mechanical expanding shoe |
| Cab: | Two-post ROPS. |
| Transmission: | 8-speed gear |
Capacity | |
| Fuel: | 8.5 gal 32.2 L |
| Hydraulic system: | 4.75 gal 18.0 L *Early |
| 5.25 gal 19.9 L *After 1984. | |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Capacity: | 4.75 gal 18.0 L *Early |
| 5.25 gal 19.9 L *After 1984. | |
| Pressure: | 2030 psi 140.0 bar |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | I |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | transmission*Early models of the John Deere 950. |
| live two-stage clutch*Tractors built after 1984, serial number 20001. | |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
950 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on rear of tractor, below PTO shaft. |
| 1978: | 1024 |
| 1979: | 5229 |
| 1980: | 10453 |
| 1981: | 14893 |
| 1982: | 16204 |
| 1983: | 18204 |
| 1984: | 20007 |
| 1985: | 23001 |
| 1986: | 26001 |
| 1987: | 28501 |
| 1988: | 30082 |
| Final: | 31853 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Yanmar 3T90-J | |
| diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 105 ci 1.7 L |
| Bore/Stroke: | 3.54x3.54 inches 90 x 90 mm |
| Power (gross): | 31 hp 23.1 kW |
| Air cleaner: | paper element |
| Compression: | 20.4:1 |
| Rated RPM: | 2400 |
| Starter volts: | 12 |
| Coolant capacity: | 6.5 qts 6.2 L |
Transmission | |
| Type: | gear |
| Gears: | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch: | 210mm dry disc |
| Four gears, plus reverse, with high and low ranges. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 68.9 inches 175 cm |
| Length: | 122 inches 309 cm |
| Width: | 53.3 inches 135 cm *Minimum |
| Height (hood): | 53.1 inches 134 cm |
| Ground clearance: | 15.3 inches 38 cm |
| Front tread: | 44.9 to 56.7 inches 114 to 144 cm |
| Rear tread: | 45.3 to 59.1 inches 115 to 150 cm |