Production | |
| Distributor: | John Deere |
| Manufacturer: | Yanmar |
| Type: | Compact Utility tractor |
| Factory: | Japan |
| Original price: | $11,000 (1989 ) |
John Deere 850 Power | |
| Engine (gross): | 25 hp 18.6 kW |
| Drawbar (claimed): | 19 hp 14.2 kW |
| PTO (claimed): | 22 hp 16.4 kW |
| Drawbar (tested): | 17.77 hp 13.3 kW |
| PTO (tested): | 22.27 hp 16.6 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Steering: | manual |
| power*Optional | |
| Brakes: | differential mechanical expanding shoe |
| Cab: | Two-post ROPS. |
| Transmission: | 8-speed gear |
Capacity | |
| Fuel: | 8.5 gal 32.2 L |
| Hydraulic system: | 4.75 gal 18.0 L |
| 5.25 gal 19.9 L *After 1984 | |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Capacity: | 4.75 gal 18.0 L |
| 5.25 gal 19.9 L *After 1984 | |
| Pressure: | 2030 psi 140.0 bar |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | I |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | transmission*Early models, through the 1983 model year. |
| live two-stage clutch*Introduced in 1984, tractor serial number 16001. | |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
| Engine RPM: | 540@2258 |
850 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the rear of the John Deere 850, below the PTO shaft. |
| 1978: | 1000 |
| 1979: | 3859 |
| 1980: | 7389 |
| 1981: | 11338 |
| 1982: | 12481 |
| 1983: | 14183 |
| 1984: | 16006 |
| 1985: | 18001 |
| 1986: | 22001 |
| 1987: | 25501 |
| 1988: | 28337 |
| Final: | 30852 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Yanmar 3T80-J | |
| diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 78 ci 1.3 L |
| Bore/Stroke: | 3.15x3.35 inches 80 x 85 mm |
| Power (gross): | 25 hp 18.6 kW |
| Air cleaner: | paper element |
| Compression: | 21.2:1 |
| Rated RPM: | 2600 |
| Starter volts: | 12 |
| Coolant capacity: | 6 qts 5.7 L |
Transmission | |
| Type: | gear |
| Gears: | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch: | 210mm dry disc |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 64 inches 162 cm |
| Length: | 117.7 inches 298 cm |
| Width: | 53.3 inches 135 cm |
| Height (hood): | 50.8 inches 129 cm |
| Weight: | 2400 lbs 1088 kg |
| Ground clearance: | 13.7 inches 34 cm |
| Front tread: | 42 to 58 inches 106 to 147 cm |
| Rear tread: | 42 to 50 inches 106 to 127 cm |