Production | |
| Manufacturer: | Massey Ferguson |
| Type: | Compact Utility tractor |
| Original price: | $26,318 (2018 shuttle ROPS ) |
Massey Ferguson 1742 Power | |
| Engine: | 41.6 hp 31.0 kW |
| PTO (claimed): | 32.8 hp 24.5 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Final drives: | bull gear |
| Brakes: | wet disc |
| Cab: | Two-post folding ROPS. Cab optional with air-conditioning. |
| Transmissions: | 12-speed power shuttle |
| hydrostatic | |
Hydraulics | |
| Type: | open center gear pump |
| Valves: | 1 to 3 |
| SCV flow: | 11.6 gpm 43.9 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | I |
| Control: | position control |
| draft control*Optional | |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 2535 lbs 1149 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Clutch: | electro-hydraulic |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
| Mid PTO: | optional |
| Mid RPM: | 2000 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Mitsubishi K38 | |
| turbocharged intercooled diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled inline | |
| Displacement: | 101 ci 1.7 L |
| Bore/Stroke: | 3.386x3.74 inches 86 x 95 mm |
| Emissions: | Tier IV |
| Emission control: | diesel oxidation catalyst and diesel particulate filter |
| Power: | 41.6 hp 31.0 kW |
| Fuel system: | high-pressure common rail direct injection |
| Rated RPM: | 2500 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 71.1 inches 180 cm |
| Length: | 130.7 inches 331 cm |
| Width: | 64.2 inches 163 cm |
| Height (cab): | 91.3 inches 231 cm |
| ROPS Weight: | 3638 lbs 1650 kg |
| Cab Weight: | 4068 lbs 1845 kg |