Production | |
| Distributor: | Massey Ferguson |
| Manufacturer: | Iseki |
| Type: | Compact Utility tractor |
| Original price: | $14,000 (1999 ) |
| The Massey Ferguson 1230 is similar to the Iseki model TF325. | |
Massey Ferguson 1230 Power | |
| Engine (gross): | 27 hp 20.1 kW |
| Engine (net): | 25 hp 18.6 kW |
| PTO (claimed): | 21.5 hp 16.0 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Steering: | manual (2WD) |
| power assist (4WD) | |
| Brakes: | mechanical wet disc |
| Cab: | Two-post foldable ROPS. |
| Transmissions: | 9-speed gear |
| hydrostatic | |
Capacity | |
| Fuel: | 6 gal 22.7 L |
| Hydraulic system: | 3.2 gal 12.1 L |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Capacity: | 3.2 gal 12.1 L |
| Pressure: | 2130 psi 146.9 bar |
| Pump flow: | 5.2 gpm 19.7 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | I |
| Control: | position control |
| Rear lift (at ends): | 1984 lbs 899 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | live |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
| Engine RPM: | 540@2327 |
| Mid PTO: | live |
| Mid RPM: | 2000 |
| Engine RPM: | 2000@2500 |
1230 Serial Numbers | |
| Location: | Below seat |
| 1993: | B30101 |
| 1994: | C30101 |
| 1995: | D30101 |
| 1996: | E30101 |
| 1997: | FC0101 |
| 1998: | BD01001 |
| 1999: | HD01001 |
| 2000: | JD01001 |
| 2001: | KD01001 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Iseki E3CF | |
| diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 87.2 ci 1.4 L |
| Power (gross): | 27 hp 20.1 kW |
| Fuel system: | indirect injection |
| Pre-heating: | glow plugs |
| Compression: | 21.5:1 |
| Rated RPM: | 2500 |
| Torque: | 58.6 lb-ft 79.5 Nm |
| Torque RPM: | 1800 |
| Starter volts: | 12 |
| Coolant capacity: | 7.5 qts 7.1 L |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 64.6 inches 164 cm |
| Length: | 116.5 inches 295 cm |
| Width: | 55.6 inches 141 cm (min) |
| Height (ROPS): | 79.1 inches 200 cm |
| 62.6 inches 159 cm (folded) | |
| Weight: | 1896 lbs 860 kg (2WD gear) |
| 2469 lbs 1119 kg (4WD hydro) | |
| Ground clearance: | 12 inches 30 cm |
| Front tread: | 35.9 to 39.9 inches 91 to 101 cm (2WD) |
| Front tread: | 37.8 inches 96 cm (4WD) |
| Rear tread: | 43.1 inches 109 cm |