Production | |
| Manufacturer: | Massey Ferguson |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Original price: | $17,000 (1978 ) |
Massey Ferguson 1085 Power | |
| PTO (claimed): | 81 hp 60.4 kW |
| Drawbar (tested): | 69.16 hp 51.6 kW |
| PTO (tested): | 81.58 hp 60.8 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | power |
| Brakes: | mechanical disc |
| Cab: | Open operator station. Optional cab and air-conditioning. |
| Transmissions: | 12-speed partial power shift |
| 8-speed gear | |
Capacity | |
| Fuel: | 45 gal 170.3 L |
| Hydraulic system: | 8.5 gal 32.2 L |
Hydraulics | |
| Capacity: | 8.5 gal 32.2 L |
| Pressure: | 2300 psi 158.6 bar |
| SCV flow: | 10 gpm 37.9 lpm |
| Steering flow: | 5 gpm 18.9 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II/III |
| Control: | position and draft control |
| Rear lift: | 3550 lbs 1610 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | live |
| Rear RPM: | 540/1000 (1.375) |
| Engine RPM: | 540@1700 1000@2000 |
1085 Serial Numbers | |
| Location: | In front of instrument panel on left side. |
| 1972: | 9B36563 |
| 1973: | 9B36841 |
| 1974: | 9B42685 |
| 1975: | 9B50494 |
| 1976: | 9B58735 |
| 1977: | 9B66276 |
| 1978: | 9B74241 |
| 1979: | 9B76058 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Batteries: | 2 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Perkins A4.318 | |
| diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 318 ci 5.2 L |
| Bore/Stroke: | 4.50x5.00 inches 114 x 127 mm |
| Fuel system: | direct injection |
| Air cleaner: | dry |
| Compression: | 17.5:1 |
| Rated RPM: | 2000 |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 9 qts 8.5 L |
| Coolant capacity: | 16.5 qts 15.6 L |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 97.6 inches 247 cm |
| Length: | 153.9 inches 390 cm |
| Width: | 114.2 inches 290 cm |
| Height (steering wheel): | 79.1 inches 200 cm |
| Clearance (drawbar): | 16.8 inches 42 cm |
| Front tread: | 61.4 to 86.4 inches 155 to 219 cm |
| Front tread: | 61.6 inches 156 cm (Western) |
| Rear tread: | 70 to 94 inches 177 to 238 cm |
| Rear tread: | 70 to 114 inches 177 to 289 cm |