Production | |
| Manufacturer: | Massey Ferguson |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Original price: | $31,500 (1978 ) |
Massey Ferguson 1135 Power | |
| Drawbar (claimed): | 102 hp 76.1 kW |
| PTO (claimed): | 121 hp 90.2 kW |
| Drawbar (tested): | 102.44 hp 76.4 kW |
| PTO (tested): | 120.84 hp 90.1 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | hydrostatic power |
| Brakes: | hydraulic disc |
| Cab: | Open operator station. Cab optional with heat and air-conditioning available. |
| Transmission: | 12-speed two-speed power shift |
Capacity | |
| Fuel: | 55 gal 208.2 L |
| Hydraulic system: | 22 gal 83.3 L |
Hydraulics | |
| Type: | closed center |
| Capacity: | 22 gal 83.3 L |
| Pressure: | 2100 psi 144.8 bar |
| Valves: | 1 |
| Pump flow: | 20 gpm 75.7 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II/III |
| Control: | position and draft control |
| Rear lift: | 5350 lbs 2426 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
| 1000 (1.375) | |
| Engine RPM: | 1000@2000 |
1135 Serial Numbers | |
| Location: | Forward on instrument panel on left side. |
| 1972: | 9B36563 |
| 1973: | 9B36841 |
| 1974: | 9B42685 |
| 1975: | 9B50494 |
| 1976: | 9B58735 |
| 1977: | 9B66276 |
| 1978: | 9B74241 |
| 1979: | 9B76058 |
Electrical | |
| Charging system: | alternator |
| Batteries: | 2 |
| Battery volts: | 12 |
| Battery AH: | 96 |
Engine Detail | |
| Perkins AT6.354 | |
| turbocharged diesel | |
| 6-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 354 ci 5.8 L |
| Bore/Stroke: | 3.875x5.00 inches 98 x 127 mm |
| Air cleaner: | dual dry element |
| Rated RPM: | 2200 |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 16 qts 15.1 L |
| Coolant capacity: | 22.2 qts 21.0 L |
Transmission | |
| Transmission: | Multi-Power |
| Type: | two-speed power shift |
| Gears: | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch: | dry disc |
| Three gears (1-3), plus reverse (R) in two ranges (low-high), with additional two-speed Multi-Power power shift. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 109.1 inches 277 cm |
| Length: | 180 inches 457 cm |
| Height (steering wheel): | 79.1 inches 200 cm |
| Clearance (drawbar): | 16.1 inches 40 cm |
| Rear axle: | 94 inch length 2387 mm |
| Rear axle: | 114 inch length 2895 mm |
| Front tread: | 61.4 to 86.4 inches 155 to 219 cm (row-crop) |
| Front tread: | 61.6 inches 156 cm (western) |
| Rear tread: | 70 to 94 inches 177 to 238 cm |
| Rear tread: | 60 to 100 inches 152 to 254 cm (power) |
| Rear tread: | 70 to 114 inches 177 to 289 cm (long axle) |
| Rear tread: | 60 to 120 inches 152 to 304 cm (long axle power) |