Production | |
| Manufacturer: | Cub Cadet (a part of MTD) |
| Type: | Lawn tractor |
Variants | |
| gear | |
| hydrostatic |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Brakes: | internal expanding |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | hydrostatic |
Capacity | |
| Fuel: | 3 gal 11.4 L |
Power Take-off (PTO) | |
| Front PTO: | independent |
| Clutch: | electric |
2155 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the left side of the 2155 frame, under the running boards. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | flywheel alternator |
| Charging amps: | 15 |
Engine Detail | |
| Kohler Command | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled | |
| Displacement: | 426 cc 26 ci |
| Power (gross): | 15 hp 11.2 kW |
| Idle RPM: | 1400-3600 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
| Sparkplug: | 759-3693 |
| Sparkplug gap: | 0.040 inches 1.016 mm |
Transmission | |
| Type: | shaft-driven hydrostatic |
| Gears: | infinite forward and reverse |
| Oil capacity: | 7.5 qts 7.1 L |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 47 inches 119 cm |
| Length: | 72 inches 182 cm |
| Width: | 51 inches 129 cm |
| Height (steering wheel): | 42 inches 106 cm |
| Weight: | 571 lbs 259 kg *Weight with 42-inch mower deck. |
| Ground clearance: | 6 inches 15 cm |