Production | |
| Manufacturer | Bolens |
| Type | Garden tractor |
| Factory | Port Washington, Wisconsin, USA |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Brakes | disc |
| Cab | Open operator station. Soft-side cab optional. |
Tractor hitch | |
| Rear Type | 0 OptOptional |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO | independent (optional) |
| Rear RPM | 2000 |
| Mid PTO | independent |
| Clutch | electric |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging system | flywheel alternator |
| Charging amps | 15 |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Kohler KT17 | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled horizontal-shaft | |
| Displacement | 691 cc 42.18 ci |
| Bore/Stroke | 3.125x2.75 inches 79 x 70 mm |
| Power (gross) | 17 hp 12.7 kW |
| Air cleaner | paper element *Kohler 4708301 |
| Rated RPM | 3600 |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Sparkplug | Chamption RBL15Y |
| Sparkplug gap | 0.025 inches 0.635 mm |
| Point gap | 0.020 inches 0.508 mm |
Transmission | |
| Transmission | Eaton 11 |
| Type | shaft-driven hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil capacity | 10 qts 9.5 L |
Dimensions | |
| Wheelbase | 48.5 inches 123 cm |
| Length | 70.5 inches 179 cm |
| Width | 30.25 inches 76 cm |
| Height | 45 inches 114 cm |
| Shiping weight | 850 lbs 385 kg |
| Ground clearance | 7.5 inches 19 cm |