Production | |
| Manufacturer | Bolens |
| Type | Garden tractor |
| Factory | Port Washington, Wisconsin, USA |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Brakes | disc |
| Cab | Open operator station |
Power Take-off (PTO) | |
| Mid PTO | independent |
| Clutch | manual idler |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging system | alternator |
| Charging amps | 9 |
| 35 (optional) | |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Wisconsin WD2-860 | |
| diesel | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled horizontal-shaft | |
| The Wisconsin WD2 engine is a rebranded Ducati 2IS22. The engine horsepower was derated in the United States to avoid testing at Nebraska. Export versions were rated at 22 horsepower. | |
| Displacement | 863 cc 52.7 ci |
| Bore/Stroke | 3.307x3.071 inches 84 x 78 mm |
| Power | 19.9 hp 14.8 kW |
| Rated RPM | 3000 |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Oil capacity | 2.7 qts 2.6 L |
Transmission | |
| Transmission | Eaton 11 |
| Type | shaft-driven hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Dimensions | |
| Wheelbase | 52 inches 132 cm |
| Length | 76 inches 193 cm |
| Width | 38 inches 96 cm |
| Height | 45 inches 114 cm |
| Weight | 1110 lbs 503 kg |
| Ground clearance | 8.5 inches 21 cm |