S-14 Serial Location | |
| Serial number plate on the front right of the tractor frame, above the front axle. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging system | flywheel alternator |
| Charging amps | 15 |
| Battery volts | 12 |
| Battery AH | 35 |
Engine Detail | |
| Kohler K321PS | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled | |
| Displacement | 512 cc 31.27 ci |
| Bore/Stroke | 3.50x3.25 inches 89 x 83 mm |
| Power (gross) | 14 hp 10.4 kW |
| Air cleaner | dry element |
| Rated RPM | 3600 |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Sparkplug gap | 0.025 inches 0.635 mm |
| Intake valve clearance | 0.009 inches*Cold. 0.229 mm |
| Exhaust valve clearance | 0.018 inches*Cold. 0.457 mm |
Transmission | |
| Transmission | Vickers T66Z |
| Type | shaft-driven hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil capacity | 3.5 qts 3.3 L |
| Oil type | SAE 10W-30 MS |
Dimensions | |
| Wheelbase | 48 inches 121 cm |
| Length | 72 inches 182 cm |
| Width | 38.5 inches*Minimum 97 cm |
| Height (steering wheel) | 47.75 inches 121 cm |
| Shipping weight | 770 lbs 349 kg |
| Front tread | 31.375 inches 79 cm |
| Rear tread | 31/36.625 inches 78/93 cm |