Production | |
| Manufacturer | John Deere |
| Type | Front-mount mower |
| Factory | Horicon, Wisconsin, USA |
| Original price | $5,695 (1995 ) |
| Original price | $5,724 (2002 ) |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | power |
| Cab | Open operator station. |
Power Take-off (PTO) | |
| Mid PTO | independent |
| Clutch | electric |
F525 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number decal on the left side of the F525, ahead of the rear tire. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging system | flywheel alternator |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Kawasaki FC540V | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled vertical-shaft | |
| Displacement | 534 cc 32.6 ci |
| Bore/Stroke | 3.50x3.39 inches 89 x 86 mm |
| Power | 17 hp 12.7 kW |
| Air cleaner | dry |
| Idle RPM | 1450-3250 |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Oil capacity | 2.7 qts 2.6 L |
| Sparkplug | NGK BPR5ES |
| Champion RN11YC | |
| Sparkplug gap | 0.025 inches 0.635 mm |
Transmission | |
| Type | hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase | 34.8 inches 88 cm |
| Length | 64.9 inches (without deck) 164 cm |
| 83.9 inches (38-inch deck) 213 cm | |
| 85 inches (48-inch deck) 215 cm | |
| Height (steering wheel) | 42 inches 106 cm |
| Height (hood) | 22.5 inches 57 cm |
| Weight | 527 lbs (without deck) 239 kg |
| 740 lbs (48-inch deck) 335 kg | |
| Ground clearance | 3.5 inches 8 cm |