Production | |
| Manufacturer: | Ingersoll |
| Type: | Garden tractor |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | power |
| Brakes: | mechanical band |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | hydraulic drive |
4118D Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the left side of the tractor, above the foot rest. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
Engine Detail | |
| Perkins 103.07 | |
| diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled horizontal-shaft inline | |
| Displacement: | 699 cc 42.7 ci |
| Bore/Stroke: | 2.6x2.5 inches 66 x 64 mm |
| Power: | 18 hp 13.4 kW |
| Fuel system: | indirect injection |
| Compression: | 24:1 |
| Firing order: | 1-2-3 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Type: | hydraulic drive |
| Gears: | infinite forward and reverse |
Dimensions | |
| Weight: | 776 lbs 351 kg |