Production | |
| Manufacturer | Ingersoll |
| Type | Garden tractor |
| Factory | Winneconne, Wisconsin, USA |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual gear and sector |
| Cab | Open operator station. |
Tractor hitch | |
| Rear Type | 0 |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Onan P218 | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled horizontal-shaft horizontally-opposed | |
| Displacement | 776 cc 47.4 ci |
| Bore/Stroke | 3.25x2.875 inches 83 x 73 mm |
| Power (gross) | 18 hp 13.4 kW |
| Compression | 7:1 |
| Rated RPM | 3600 |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Sparkplug | Champion RS14YC |
| Sparkplug gap | 0.025 inches 0.635 mm |
| Intake valve clearance | 0.005 inches (cold) 0.127 mm |
| Exhaust valve clearance | 0.013 inches (cold) 0.330 mm |
Transmission | |
| Transmission | Hy-drive |
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Dimensions | |
| Length | 72 inches 182 cm |
| Width | 41 inches 104 cm |
| Height (steering wheel) | 43.5 inches 110 cm |
| Shiping weight | 960 lbs 435 kg |
| Ground clearance | 11 inches 27 cm |