Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Orchard/Vineyard tractor |
| Factory: | Mannheim, Baden-Württemberg, Germany |
Variants | |
| low-profile ROPS | |
| low-profile cab |
John Deere 6510L Power | |
| Engine (gross): | 114 hp 85.0 kW |
| PTO (claimed): | 95 hp 70.8 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Differential lock: | electro-hydraulic wet disc |
| Steering: | power |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Cab: | Two-post folding ROPS. |
| Transmissions: | 16-speed four-speed power shift |
| 38-speed four-speed power shift | |
Hydraulics | |
| Type: | closed center load sensing |
| Pressure: | 2900 psi 200.0 bar |
| Valves: | 1 to 4 |
| Pump flow: | 25.4 gpm 96.1 lpm |
| 18.9 gpm 71.5 lpm *Optional | |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II |
| Control: | electronic lower-link draft sensing |
| Rear lift: | 5915 lbs 2683 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
| 540/1000 (1.375)*Optional | |
6510L Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the right side of the tractor frame. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 90 |
| Battery CCA: | 850 |
| 1230*Optional | |
| Battery volts: | 12 |
| Battery AH: | 110 |
| 154*Optional | |
Engine Detail | |
| John Deere 4045TL057 | |
| turbocharged diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 276 ci 4.5 L |
| Bore/Stroke: | 4.19x5.00 inches 106 x 127 mm |
| Power (gross): | 114 hp 85.0 kW |
| Rated RPM: | 2300 |
| Torque: | 334 lb-ft 452.9 Nm |
| Torque RPM: | 1500 |
| Firing order: | 1-3-4-2 |
| Starter volts: | 12 |
| Starter power: | 4 hp 3.0 kW |
| Oil capacity: | 12.7 qts 12.0 L |
| Intake valve clearance: | 0.014 inches 0.356 mm |
| Exhaust valve clearance: | 0.018 inches 0.457 mm |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 94.5 inches 240 cm |
| Length: | 162.7 inches 413 cm |
| Width: | 56 inches 142 cm *Width at rear fenders. |