Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Orchard/Vineyard tractor |
| Factory: | Mannheim, Baden-Württemberg, Germany |
| Original price: | $18,000 (1987 ) |
Variants | |
| 2255 Orchard: | low-profile |
| 2255 Vineyard: | narrow-profile |
John Deere 2255 Power | |
| PTO (claimed): | 50 hp 37.3 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | power assist |
| Brakes: | wet disc |
| Cab: | Open operator station. Low-profile ROPS available. |
| Transmissions: | 8-speed partially synchronized |
| 16-speed partial power shift | |
| 8-speed power shuttle | |
Hydraulics | |
| Type: | closed center |
| Valves: | 1 |
| Pump flow: | 13 gpm 49.2 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II/I |
| Control: | load and depth control |
| Rear lift: | 2,020 lbs 916 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| live (with reverser) | |
| Rear RPM: | 540 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| John Deere | |
| diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 179 ci 2.9 L |
| Bore/Stroke: | 4.19x4.33 inches 106 x 110 mm |
| Compression: | 17.4:1 |
| Rated RPM: | 2500 |
| Operating RPM: | 1500-2500 |
| Starter volts: | 12 |
| Coolant capacity: | 11 qts 10.4 L |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 75 inches 190 cm |
| Length: | 132.6 inches 336 cm |
| Width: | 65.5 inches 166 cm (Orchard) |
| 59 inches 149 cm (Vineyard) | |
| Shiping weight: | 5115 lbs 2320 kg (Orchard) |
| 5090 lbs 2308 kg (Vineyard) | |
| Clearance (front axle): | 17.3 inches 43 cm (Orchard) |
| 18.5 inches 46 cm (Vineyard) | |
| Front tread: | 46.4 to 63.4 inches 117 to 161 cm (Orchard) |
| Front tread: | 44 to 66 inches 111 to 167 cm (Vineyard) |
| Rear tread: | 46.9 to 52.3 inches 119 to 132 cm (Orchard) |
| Rear tread: | 44 to 64 inches 111 to 162 cm (Vineyard) |