Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Utility tractor |
| Factory: | Dubuque, Iowa, USA |
| 430W Total built: | 5981 |
| 430T Total built: | 3255 |
| 430S Total built: | 1809 |
| 430U Total built: | 1340 |
| Original price: | $2,500 (1960 ) |
| The John Deere model 430 was available in row-crop , high-crop, standard, utility, and crawler versions. | |
Variants | |
| 430T: | tricycle |
| 430S: | standard |
| 430U: | utility |
| high-crop | |
| special | |
| row-crop utility | |
| crawler | |
John Deere 430 Power | |
| Drawbar (tested): | 26.15 hp 19.5 kW |
| Belt (tested): | 28.31 hp 21.1 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmissions: | 4-speed unsynchronized gear |
| 5-speed unsynchronized gear | |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | I |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | transmission |
| live (optional on 5-speed) | |
| Rear RPM: | 540 |
430 Serial Numbers | |
| Location: | Left side of tractor, on clutch housing. |
| 1958: | 140001 |
| 1959: | 142671 |
| 1960: | 158632 |
Electrical | |
| Ground: | positive |
| Charging system: | generator |
| Battery volts: | 6 |
Engine Detail | |
| John Deere | |
| gasoline | |
| 2-cylinder 4-valve | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 113 ci 1.9 L |
| Bore/Stroke: | 4.25x4.00 inches 108 x 102 mm |
| Air cleaner: | oil bath |
| Rated RPM: | 1850 |
| Firing order: | 1-2 |
| Starter volts: | 6 |
| Oil capacity: | 5 qts 4.7 L |
| Coolant capacity: | 11 qts 10.4 L |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 85 inches 215 cm |
| Length: | 136.1 inches 345 cm |
| Width: | 85.75 inches 217 cm |
| Height (hood): | 56 inches 142 cm |
| Height (exhaust): | 73.9 inches 187 cm |
| Weight: | 3250 lbs 1474 kg |
| Ground clearance: | 21 inches 53 cm |
| Front tread: | 48 to 80 inches 121 to 203 cm |
| Front tread: | 56 to 88 inches 142 to 223 cm (wide axle) |
| Rear tread: | 48 to 98 inches 121 to 248 cm |
| Rear tread: | 48 to 88 inches 121 to 223 cm (short axle) |
| Rear tread: | 56 to 88 inches 142 to 223 cm (power adjust) |