Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Utility tractor |
| Factory: | Mannheim, Baden-Württemberg, Germany |
| Original price: | $50,000 |
John Deere 3255 Power | |
| PTO (claimed): | 100 hp 74.6 kW |
| Drawbar (tested): | 89.2 hp 66.5 kW |
| PTO (tested): | 102.6 hp 76.5 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Final drives: | inboard planetary |
| Differential lock: | rear lock standard, limited-slip front differential |
| Steering: | power |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Cab: | Four-post ROPS. Sound-Gard body and cab optional. |
| Transmission: | 16-speed |
Capacity | |
| Fuel: | 44.7 gal 169.2 L |
| Hydraulic system: | 13.2 gal 50.0 L |
Hydraulics | |
| Type: | closed center |
| Capacity: | 13.2 gal 50.0 L |
| Valves: | 2 or 3 |
| Pump flow: | 22 gpm 83.3 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | 2 |
| Control: | lower-link draft sensing |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 6,960 lbs 3157 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540/1000 |
3255 Serial Numbers | |
| 1991: | 717916 |
| 1992: | 736726 |
| 1993: | 768895 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| John Deere | |
| turbocharged diesel | |
| 6-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 359 ci 5.9 L |
| Bore/Stroke: | 4.19x4.33 inches 106 x 110 mm |
| Rated RPM: | 2400 |
| Starter volts: | 12 |
| Coolant capacity: | 18 qts 17.0 L |
Transmission | |
| Transmission: | TSS High-Low |
| Gears: | 16 forward and 8 reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 101.7 inches 258 cm |
| Clearance (front axle): | 21 inches 53 cm |
| Rear axle: | Flange |
| Rear axle: | Rack-and-pinion |
| Front tread: | 59.8 to 83.3 inches 151 to 211 cm |
| Rear tread: | 62.6 to 95 inches 159 to 241 cm |