Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Compact Utility tractor |
| Factory: | Augusta, Georgia, USA |
Variants | |
| base model | |
| deluxe model |
John Deere 4044M Power | |
| Engine: | 43.1 hp 32.1 kW |
| Gear PTO (claimed): | 34.6 hp 25.8 kW |
| Hydro PTO (claimed): | 33.6 hp 25.1 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Final drives: | planetary |
| Differential lock: | mechanical rear |
| Steering: | power |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Cab: | Two-post folding ROPS. |
| Transmissions: | 12-speed power shuttle |
| hydrostatic | |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Pressure: | 2500 psi 172.4 bar |
| Pump flow: | 10.2 gpm 38.6 lpm |
| Total flow: | 15.9 gpm 60.2 lpm |
| Steering flow: | 5.7 gpm 21.6 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | I |
| Control: | position control |
| Rear lift (at ends): | 3130 lbs 1419 kg |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 2500 lbs 1134 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
| Engine RPM: | 540@2400 |
4044M Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the right side of the 4044M tractor frame, above the front axle. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 75 |
| Battery CCA: | 770 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Yanmar 4TNV88 | |
| diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 133.6 ci 2.2 L |
| Bore/Stroke: | 3.46x3.54 inches 88 x 90 mm |
| Emissions: | Tier IV |
| Emission control: | diesel particulate filter (DPF) |
| Power: | 43.1 hp 32.1 kW |
| Rated RPM: | 2600 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 73 inches 185 cm |
| Length: | 130.6 inches 331 cm |
| Height (ROPS): | 100.2 inches 254 cm |
| Height (cab): | 97.4 inches 247 cm |
| Weight: | 3770 lbs 1710 kg |
| Clearance (front axle): | 13.8 inches 35 cm |
| Front tread: | 53.6 inches 136 cm |
| Rear tread: | 59.9 inches 152 cm |