Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Utility tractor |
| Factories: | Mannheim, Baden-Württemberg, Germany |
| Saltillo, Mexico | |
| Original price: | $28,000 (1992 ) |
Variants | |
| Orchard: | low-profile |
| high-clearance | |
John Deere 2755 Power | |
| Engine: | 88 hp 65.6 kW |
| Drawbar (claimed): | 66 hp 49.2 kW |
| PTO (claimed): | 75 hp 55.9 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Steering: | power |
| hydrostatic power*Optional | |
| Brakes: | differential hydraulic wet disc |
| Cab: | Roll-Gard ROPS. Optional Sound-Gard cab. |
| Transmissions: | 8-speed partially synchronized |
| 16-speed partial power shift | |
| 12-speed | |
Capacity | |
| Fuel: | 22.2 gal 84.0 L |
| Hydraulic system: | 11.2 gal 42.4 L |
Hydraulics | |
| Type: | closed center |
| Capacity: | 11.2 gal 42.4 L |
| Pressure: | 2320 psi 160.0 bar |
| Valves: | 1 to 3 |
| Total flow: | 21 gpm 79.5 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II/I |
| Rear lift: | 3720 lbs 1687 kg |
| Front Hitch: | II*Optional |
| Front lift: | 3372 lbs 1529 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540 |
| 540/1000*Optional | |
| Front PTO: | independent*Optional |
| Front RPM: | 1000 |
2755 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the right side of the tractor frame, above the front axle. |
| 1987: | 600000 |
| 1988: | 624800 |
| 1989: | 650392 |
| 1990: | 685854 |
| 1991: | 718718 |
| 1992: | 747264 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| ROPS Charging amps: | 55 |
| Cab Charging amps: | 85 |
| Batteries: | 2 |
| Battery CCA: | 400 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| John Deere | |
| turbocharged diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 239 ci 3.9 L |
| Bore/Stroke: | 4.19x4.33 inches 106 x 110 mm |
| Power: | 88 hp 65.6 kW |
| Compression: | 17.8:1 |
| Rated RPM: | 2300 |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 10.6 qts 10.0 L |
| Coolant capacity: | 13.7 qts 13.0 L |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 89.2 inches 226 cm |