Production | |
| Manufacturer: | New Holland |
| Type: | Compact Utility tractor |
New Holland Boomer 33 Power | |
| Engine (gross): | 32.2 hp 24.0 kW |
| Gear PTO (claimed): | 26.4 hp 19.7 kW |
| Hydro PTO (claimed): | 24.8 hp 18.5 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Differential lock: | mechanical rear |
| Steering: | hydrostatic power |
| Brakes: | wet discs |
| Cab: | Two-post foldable ROPS. |
| Transmissions: | hydrostatic |
| 12-speed partially synchronized with mechanical shuttle | |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Valves: | 1 or 2 |
| Pump flow: | 8.2 gpm 31.0 lpm |
| Gear Steering flow: | 4.2 gpm 15.9 lpm |
| Hydro Steering flow: | 5.3 gpm 20.1 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | I |
| Control: | position control |
| Rear lift (at ends): | 1808 lbs 820 kg |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 1345 lbs 610 kg |
| Rear Arms: | adjustable draft link ends |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Clutch: | electro-hydraulic |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
| Mid PTO: | independent |
| Mid RPM: | 2000 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 85 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Shibaura N843T | |
| turbocharged diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 91.3 ci 1.5 L |
| Bore/Stroke: | 3.307x3.543 inches 84 x 90 mm |
| Emissions: | Tier IV |
| Emission control: | exhaust gas recirculation, diesel particulate filter, and diesel oxidation catalst |
| Power (gross): | 32.2 hp 24.0 kW |
| Fuel system: | indirect injection |
| Air cleaner: | dry element |
| Rated RPM: | 2600 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 66 inches 167 cm |
| Length: | 119 inches 302 cm |
| Width: | 66.4 inches 168 cm |
| Height (ROPS): | 92.7 inches 235 cm |
| Gear Shiping weight: | 2804 lbs 1271 kg |
| Hydro Shiping weight: | 2870 lbs 1301 kg |
| Rear axle: | Flange |