Production | |
| Manufacturer: | New Holland |
| Type: | Compact Utility tractor |
| Original price: | $19,508 (2009) |
New Holland Boomer 2035 Power | |
| Engine (gross): | 35 hp 26.1 kW |
| PTO (claimed): | 28.9 hp 21.6 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Steering: | power |
| Brakes: | mechanical wet disc |
| Cab: | Foldable ROPS. Canopy optional. |
| Transmission: | hydrostatic |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Pressure: | 2133 psi 147.1 bar |
| Pump flow: | 7.2 gpm 27.3 lpm |
| Total flow: | 12.3 gpm 46.6 lpm |
| Steering flow: | 5.1 gpm 19.3 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | I |
| Rear lift (at ends): | 1,925 lbs 873 kg |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 1,635 lbs 741 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540 |
| Mid PTO: | independent |
| Mid RPM: | 2,200 |
Electrical | |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 40 |
| Battery CCA: | 325 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Shibaura | |
| diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 101.4 ci 1.7 L |
| Power (gross): | 35 hp 26.1 kW |
| Pre-heating: | glow plugs |
| Rated RPM: | 2600 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 4.8 qts 4.5 L |
Transmission | |
| Type: | hydrostatic |
| Gears: | infinite (3-range) forward and reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 63 inches 160 cm |
| 7 inches 17 cm 2 (SuperSteer) | |
| Length: | 112.4 inches 285 cm |
| 115.3 inches 292 cm (SuperSteer) | |
| Width: | 62 inches 157 cm |
| Height (ROPS): | 84.9 inches 215 cm |
| Weight: | 2,620 lbs 1188 kg |
| Ground clearance: | 11.3 inches 28 cm |
| 7.0 inches 17 cm (SuperSteer) | |
| Front tread: | 43.3 to 46.7 inches 109 to 118 cm |
| Rear tread: | 42.8 to 47.9 inches 108 to 121 cm |