Production | |
| Manufacturer: | Mitsubishi |
| Type: | Compact Utility tractor |
Mitsubishi MT15 Power | |
| Engine: | 14.8 hp 11.0 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 6-speed gear |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | I |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Mitsubishi L3C | |
| diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 58.09 ci 1.0 L |
| Bore/Stroke: | 2.99x2.76 inches 76 x 70 mm |
| Power: | 14.8 hp 11.0 kW |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Type: | gear |
| Gears: | 6 forward and 2 reverse |
| Three gears (1-3), plus reverse (R), in high and low ranges. | |
Dimensions | |
| Shiping weight: | 1500 lbs 680 kg |