Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Brakes: | differential manual drum |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 5-speed |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | optional |
| Rear RPM: | 537 |
Super AWD-6 Serial Numbers | |
| Location: | Right side of tractor on clutch housing. |
| 1953: | 1755 to 3506 |
| 1954: | 3507 to 6431 |
| 1955: | 6432 to 6507 |
| 1956: | 6508 to 7968 |
| 1957: | 7959 to 8900 |
Engine Detail | |
| International Harvester | |
| diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| The diesel on the Super AWD-6 used glow plugs for starting, unlike the gasoline starter of the US-built Super WD-6 | |
| Displacement: | 264 ci 4.3 L |
| Bore/Stroke: | 4.00x5.25 inches 102 x 133 mm |
| Rated RPM: | 1450 |
| Starter type: | electric |
| Oil capacity: | 6.4 qts 6.1 L |
| Coolant capacity: | 20 qts 18.9 L |
| Intake valve clearance: | 0.022 inches 0.559 mm (hot) |
| Exhaust valve clearance: | 0.022 inches 0.559 mm (hot) |
Transmission | |
| Gears: | 5 forward and 1 reverse |
| Oil capacity: | 41.6 qts 39.4 L |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 76.5 inches 194 cm |
| Length: | 125 inches 317 cm |
| Width: | 72.75 inches 184 cm |
| Height: | 70.75 inches 179 cm (air cleaner) |
| Height (exhaust): | 91.5 inches 232 cm |
| Shiping weight: | 5,768 lbs 2616 kg |
| Operating weight: | 7,298 lbs 3310 kg |
| Ground clearance: | 15.1 inches 38 cm (rear axle) |
| Front tread: | 46.75 inches 118 cm |
| Rear tread: | 55 inches 139 cm |