Production | |
| Manufacturer: | McCormick-Deering (a part of International Harvester) |
| Type: | Orchard/Vineyard tractor |
| Factory: | Rock Island, Illinois, USA |
| Total built: | 522 |
Variants | |
| standard | |
| orchard | |
| OS-6: | orchard without full sheet metal |
| ODS-6: | diesel OS-6 |
| I-6: | industrial |
| ID-6: | diesel industrial |
McCormick-Deering ODS-6 Power | |
| Drawbar (claimed): | 31.5 hp 23.5 kW |
| Belt (claimed): | 36 hp 26.8 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 5-speed gear |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear RPM: | 540 |
Engine Detail | |
| International Harvester | |
| diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 247.7 ci 4.1 L |
| Bore/Stroke: | 3.875x5.25 inches 98 x 133 mm |
| Rated RPM: | 1450 |
Transmission | |
| Type: | gear |
| Gears: | 5 forward and 1 reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 76.25 inches 193 cm |
| Length: | 133.25 inches 338 cm |
| Width: | 59.75 inches 151 cm |
| Height: | 61.5 inches 156 cm |
| Weight: | 5385 lbs 2442 kg |
| Clearance (front axle): | 15.75 inches 40 cm |
| Front tread: | 46.75 inches 118 cm |
| Rear tread: | 45 inches 114 cm |