Production | |
| Manufacturer: | Massey Ferguson |
| Type: | Row-Crop tractor |
Massey Ferguson 6190 Power | |
| Engine: | 130 hp 96.9 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Steering: | power |
| Brakes: | wet disc |
| Cab: | Cab standard with air-conditioning. |
| Transmission: | 32-speed four-speed power shift |
Hydraulics | |
| Pressure: | 2611 psi 180.0 bar |
| Pump flow: | 14.9 gpm 56.4 lpm |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540/1000 |
Engine Detail | |
| Perkins 1006-6 | |
| turbocharged diesel | |
| 6-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 365 ci 6.0 L |
| Bore/Stroke: | 3.94x5.00 inches 100 x 127 mm |
| Power: | 130 hp 96.9 kW |
| Rated RPM: | 22005 |
| Torque: | 391 lb-ft 530.2 Nm |
| Torque RPM: | 1400 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Transmission: | Dynashift |
| Type: | four-speed power shift |
| Gears: | 32 forward and reverse |
| Two ranges, each with four power shift gears in four synchronized ranges plus shuttle. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 106.3 inches 270 cm |
| Length: | 192.9 inches 489 cm |
| Height (cab): | 112.6 inches 286 cm |
| Weight: | 11883 lbs 5390 kg |