Production | |
| Manufacturer: | Massey Ferguson |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Beauvais, France |
| Original price: | $64000 (1991) |
Massey Ferguson 3680 Power | |
| PTO (claimed): | 160 hp 119.3 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Steering: | hydrostatic power |
| Brakes: | wet disc |
| Cab: | Cab standard with air-conditioning. |
| Transmission: | 16-speed two-speed power shift |
Capacity | |
| Fuel: | 86 gal 325.5 L |
| Hydraulic system: | 19.8 gal 74.9 L |
Hydraulics | |
| Capacity: | 19.8 gal 74.9 L |
| Pressure: | 240 psi 16.5 bar (low-pressure element) |
| 2540 psi 175.1 bar (high-pressure element) | |
| 2610 psi 180.0 bar (aux. pump) | |
| Valves: | 2 or 3 |
| Pump flow: | 5.5 gpm 20.8 lpm (low-pressure element) |
| 14.1 gpm 53.4 lpm (high-pressure element) | |
| 13.2 gpm 50.0 lpm (aux. pump) | |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | III |
| Control: | position and electronic draft control |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 11285 lbs 5118 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 1000 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Valmet 612DS | |
| turbocharged diesel | |
| 6-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 452 ci 7.4 L |
| Bore/Stroke: | 4.25x5.28 inches 108 x 134 mm |
| Cooling system: | viscous fan |
| Air cleaner: | dry |
| Rated RPM: | 2200 |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 22 qts 20.8 L |
| Coolant capacity: | 31.6 qts 29.9 L |
Transmission | |
| Type: | two-speed power shift |
| Gears: | 16 forward and reverse |
| Clutch: | 310mm disc |
| Eight gears with a two-speed power shift. | |
Dimensions | |
| 2WD Wheelbase: | 115.7 inches 293 cm |
| 4WD Wheelbase: | 115.1 inches 292 cm |
| 2WD Length: | 202.3 inches 513 cm |
| 4WD Length: | 202 inches 513 cm |
| Width: | 94.7 inches 240 cm (min) |
| Height (cab): | 115 inches 292 cm |
| 2WD Weight: | 12786 lbs 5799 kg |
| 4WD Weight: | 13866 lbs 6289 kg |
| Ground clearance: | 17.3 inches 43 cm |