Production | |
| Distributor: | Massey Ferguson (a part of AGCO) |
| Manufacturer: | TAFE |
| Type: | Utility tractor |
| Original price: | $14,368 (2009 ) |
Massey Ferguson 2615 Power | |
| Engine (gross): | 49 hp 36.5 kW |
| PTO (claimed): | 42 hp 31.3 kW (live) |
| 40 hp 29.8 kW (ind) | |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Final drives: | direct drive (8x2) |
| outboard planetary (shuttle) | |
| Steering: | power |
| Brakes: | wet disc |
| Cab: | Open platform with two-post folding ROPS. |
| Transmission: | 8-speed |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Valves: | 0 to 2 |
| Pump flow: | 4.7 gpm 17.8 lpm (3-point) |
| 11 gpm 41.6 lpm (aux.) | |
| Total flow: | 22.4 gpm 84.8 lpm |
| Steering flow: | 6.7 gpm 25.4 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II/I |
| Control: | position and top-link draft control |
| Rear lift (at ends): | 3195 lbs 1449 kg |
| Rear Arms: | extendable lower links optional |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | live |
| independent*Optional | |
| Clutch: | dual stage dry (live) |
| electro-hydraulic wet disc (independent) | |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
| Engine RPM: | 540@1790 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 36 |
| Battery CCA: | 622 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Simpson SJ327E | |
| diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| In certain markets the 2615 was advertised with the S325 2.5L engine. In North America, the tractor was sold with the 2.7L engine. | |
| Displacement: | 164.8 ci 2.7 L |
| Bore/Stroke: | 3.74x5.00 inches 95 x 127 mm |
| Emissions: | Tier II |
| Power (gross): | 49 hp 36.5 kW |
| Pre-heating: | thermostart |
| Rated RPM: | 2250 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Transmission: | CenterShift |
| Gears: | 8 forward and 2 reverse |
| Four gears, plus reverse, with high and low ranges | |
Dimensions | |
| 2WD Wheelbase: | 76 inches 193 cm |
| 4WD Wheelbase: | 77 inches 195 cm |
| 2WD Length: | 129 inches 327 cm |
| 4WD Length: | 130 inches 330 cm |
| Height (ROPS): | 92 inches 233 cm |
| 2WD Shiping weight: | 4365 lbs 1979 kg |
| 4WD Shiping weight: | 4820 lbs 2186 kg |
| Clearance (drawbar): | 10 inches 25 cm |