Production | |
| Manufacturer: | Massey Ferguson |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Coventry, England |
Massey Ferguson 165 Power | |
| Engine (gross): | 58.3 hp 43.5 kW |
| Engine: | 60 hp 44.7 kW |
| Plows: | 4 |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Steering: | power |
| Brakes: | mechanical dry disc |
| wet disc*Optional after 1972. | |
| Cab: | Open operator station |
| Transmissions: | 12-speed partial power shift |
| 6-speed | |
| 8-speed | |
Capacity | |
| Fuel: | 18 gal 68.1 L |
| Hydraulic system: | 8 gal 30.3 L |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Capacity: | 8 gal 30.3 L |
| Pump flow: | 4.5 gpm 17.0 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II/I |
| Rear lift: | 2850 lbs 1292 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | live |
| independent*Optional | |
| Rear RPM: | 540 |
165 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the dashboard of the 165, below the steering column. |
| 1965: | 500001 |
| 1966: | 512207 |
| 1967: | 530825 |
| 1968: | 547384 |
| 1969: | 564701 |
| 1970: | 581457 |
| 1971: | 597649 |
| 1972: | 103622 |
| 1973: | 116353 |
| 1974: | 126448 |
| 1975: | 135036 |
| 1976: | 145432 |
| 1977: | 155687 |
| 1978: | 164417 |
| 1979: | 173144 |
| Final: | 173696 |
Electrical | |
| Charging system: | generator |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Perkins AD4.203 | |
| diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 203.5 ci 3.3 L |
| Bore/Stroke: | 3.60x5.00 inches 91 x 127 mm |
| Power (gross): | 58.3 hp 43.5 kW |
| Compression: | 18.5:1 |
| Rated RPM: | 2000 |
| Torque: | 169 lb-ft 229.2 Nm |
| Torque RPM: | 1300 |
| Firing order: | 1-3-4-2 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 7.2 qts 6.8 L |
| Coolant capacity: | 14.4 qts 13.6 L |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 82 inches 208 cm |
| Length: | 132 inches 335 cm |
| Width: | 72 inches 182 cm |
| Height (steering wheel): | 62 inches 157 cm |
| Weight: | 4476 lbs 2030 kg |
| Ground clearance: | 14 inches 35 cm |
| Front tread: | 48 to 88 inches 121 to 223 cm (wide front) |
| Front tread: | 8/6 inches 20/15 cm(tricycle) |
| Rear tread: | 52 to 90 inches 132 to 228 cm (PAVT) |
| Rear tread: | 52.4 to 86 inches 133 to 218 cm (manual) |