Production | |
| Manufacturer: | Mahindra |
| Factory: | Maharashtra, India |
Mahindra 485 DI Power | |
| Engine: | 45 hp 33.6 kW |
| PTO (claimed): | 38.3 hp 28.6 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Differential lock: | mechanical rear |
| Steering: | hydrostatic power |
| Brakes: | disc |
| Cab: | Two-post ROPS. |
| Transmission: | 8-speed |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Pump flow: | 8.24 gpm 31.2 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II/I |
| Rear lift: | 2200 lbs 997 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | live |
| Clutch: | 228.6mm dry disc |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
| Engine RPM: | 540@2059 1000@2227 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging amps: | 11 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Mahindra MDI 2385 | |
| diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 145.5 ci 2.4 L |
| Bore/Stroke: | 3.5x3.78 inches 89 x 96 mm |
| Power: | 45 hp 33.6 kW |
| Air cleaner: | oil bath |
| Compression: | 17:1 |
| Rated RPM: | 2300 |
| Idle RPM: | 700-2500 |
| Firing order: | 1-3-4-2 |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 7.8 qts 7.4 L |
| Coolant capacity: | 11.6 qts 11.0 L |
| Intake valve clearance: | 0.012 inches 0.305 mm (hot) |
| 0.016 inches 0.406 mm (cold) | |
| Exhaust valve clearance: | 0.016 inches 0.406 mm (hot) |
| 0.020 inches 0.508 mm (cold) | |
Transmission | |
| Gears: | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch: | 279.4mm dry disc |
| Oil capacity: | 19 qts 18.0 L |
| Four gears (1-4), plus reverse (R) in two ranges (low/high). | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 75.1 inches 190 cm |
| Length: | 116 inches 294 cm |
| Width: | 71 inches 180 cm |
| Height (steering wheel): | 63 inches 160 cm |
| Operating weight: | 4092 lbs 1856 kg |
| Ground clearance: | 10.3 inches 26 cm |
| Front tread: | 48 to 72 inches 121 to 182 cm |
| Rear tread: | 50 to 74 inches 127 to 187 cm |