Production | |
| Manufacturer | Honda |
| Type | Garden tractor |
| Original price | $12,149 (1995 ) |
Variants | |
| H6522A2 | 2WD |
| H6522A4 | 4WD |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Differential lock | mechanical rear |
| Steering | power assist |
| Brakes | mechanical wet disc |
| Cab | Two-post ROPS. |
Capacity | |
| Fuel | 4.5 gal 17.0 L |
| Hydraulic system | 3.4 gal 12.9 L |
Hydraulics | |
| Type | open center |
| Capacity | 3.4 gal 12.9 L |
| Pressure | 2275 psi 156.9 bar |
| Pump flow | 3.96 gpm 15.0 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type | I |
| Rear lift | 749 lbs 339 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO | independent |
| Rear RPM | 540 |
| Engine RPM | 540@2450 |
| Mid PTO | independent |
| Mid RPM | 2000 |
| Engine RPM | 2000@2485 |
Electrical | |
| Charging system | alternator |
| Battery volts | 12 |
| Battery AH | 47 |
Engine Detail | |
| Honda GD1250 | |
| diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled horizontal-shaft | |
| Displacement | 1235 cc 75.4 ci |
| Bore/Stroke | 3.20x3.10 inches 81 x 79 mm |
| Fuel system | direct injection |
| Air cleaner | dual stage dry |
| Rated RPM | 2600 |
| Operating RPM | 900-2800 |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Coolant capacity | 4.6 qts 4.4 L |
Transmission | |
| Type | three-speed power shift |
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Oil capacity | 13.7 qts 13.0 L |
| Three gears power shift, plus reverse, in three ranges. | |
Dimensions | |
| Wheelbase | 62.6 inches 159 cm |
| Length | 102 inches 259 cm |
| Width | 49 inches 124 cm |
| 2WD Height (ROPS) | 73.9 inches 187 cm |
| 4WD Height (ROPS) | 83.3 inches 211 cm |
| 2WD Shiping weight | 1645 lbs 746 kg |
| 4WD Shiping weight | 1713 lbs 777 kg |
| Ground clearance | 10.0 inches 25 cm |