Production | |
| Manufacturer: | Cub Cadet (a part of International Harvester) |
| Type: | Garden tractor |
| Factory: | Louisville, Kentucky, USA |
| Total built: | 4,005 |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Brakes: | mechanical disc |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | hydrostatic |
Capacity | |
| Fuel: | 2 gal 7.6 L |
Tractor hitch | |
| Type: | sleeve hitch*Optional |
Power Take-off (PTO) | |
| Front PTO: | independent |
| Clutch: | mechanical |
169 Serial Numbers | |
| Location: | Tractor's rear-drive housing, or the left side of the tractor frame (after February 1974). |
| 1974: 506737 Final: 529811 | |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | Delco-Remy generator |
| Charging amps: | 15 |
Engine Detail | |
| Kohler K341A | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled | |
| Displacement: | 588 cc 35.9 ci |
| Bore/Stroke: | 3.75x3.25 inches 95 x 83 mm |
| Power: | 16 hp 11.9 kW |
| Rated RPM: | 3400 |
| Idle RPM: | 1000-3600 |
| Starter volts: | 12 |
| Sparkplug: | Champion H-10 |
| Sparkplug gap: | 0.025 inches 0.635 mm |
| Point gap: | 0.020 inches 0.508 mm |
| Intake valve clearance: | 0.010 inches 0.254 mm *Cold |
| Exhaust valve clearance: | 0.020 inches 0.508 mm *Cold |
Transmission | |
| Type: | hydrostatic |
| Gears: | infinite forward and reverse |
| Oil capacity: | 7 qts 6.6 L |
| Oil type: | IH Hy-Tran |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 44 inches 111 cm |
| Length: | 69 inches 175 cm |
| Width: | 38 inches 96 cm |
| Height (steering wheel): | 41 inches 104 cm |
| Ground clearance: | 6 inches 15 cm |
| Front tread: | 28.6 inches 72 cm |
| Rear tread: | 27 inches 68 cm |