Production | |
| Manufacturer | Cub Cadet (a part of International Harvester) |
| Type | Garden tractor |
| Factory | Louisville, Kentucky, USA |
Variants | |
| hydrostatic | |
| gear | |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Brakes | mechanical disc |
| Cab | Open operator station. |
Tractor hitch | |
| Type | sleeve hitch (optional) |
Power Take-off (PTO) | |
| Front PTO | independent |
| Clutch | mechanical |
129 Serial Numbers | |
| 1971 | 400001 |
| 1972 | 417643 |
| 1973 | 457305 |
| 1974 | 495749 |
| Final | 529811 |
129 Serial Location | |
| Tractor's rear-drive housing, or the left side of the tractor frame (after February 1974). |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging system | Delco-Remy generator |
| Charging amps | 15 |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Kohler K301A | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled | |
| Displacement | 476 cc 29.07 ci |
| Bore/Stroke | 3.375x3.25 inches 86 x 83 mm |
| Power | 12 hp 8.9 kW |
| Air cleaner | dry cartridge |
| Rated RPM | 3600 |
| Idle RPM | 1000-3800 |
| Starter volts | 12 |
| Sparkplug | Champion H-10 |
| Sparkplug gap | 0.025 inches 0.635 mm |
| Point gap | 0.020 inches 0.508 mm |
| Intake valve clearance | 0.010 inches*Cold 0.254 mm |
| Exhaust valve clearance | 0.020 inches*Cold 0.508 mm |
Transmission | |
| Type | hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil capacity | 7 qts 6.6 L |
| Oil type | IH Hy-Tran |
Dimensions | |
| Wheelbase | 44 inches 111 cm |
| Length | 69 inches 175 cm |
| Width | 36 inches 91 cm |
| Height (steering wheel) | 41 inches 104 cm |
| Ground clearance | 6 inches 15 cm |
| Front tread | 27 inches 68 cm |
| Rear tread | 27 inches 68 cm |