Production | |
| Manufacturer | Cub Cadet (a part of International Harvester) |
| Type | Garden tractor |
| Factory | Louisville, Kentucky, USA |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Brakes | dry disc |
| Cab | Open operator station. |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO | transmission |
| Front PTO | independent |
| Clutch | mechanical |
122 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the rear of the tractor. |
| 1965 | 127161 |
| 1966 | 137051 |
| 1967 | 180268 |
| Final | 218009 |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging system | generator |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Kohler K301AS | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled | |
| Displacement | 476 cc 29.07 ci |
| Bore/Stroke | 3.385x3.25 inches 86 x 83 mm |
| Power | 12 hp 8.9 kW |
| Compression | 6:1 |
| Rated RPM | 3600 |
| Starter volts | 12 |
Dimensions | |
| Wheelbase | 43 inches 109 cm |
| Length | 63 inches 160 cm |
| Width | 33.3 inches 84 cm |
| Height (steering wheel) | 40 inches 101 cm |
| Weight | 625 lbs 283 kg |
| Ground clearance | 6 inches 15 cm |
| Front axle | Cast-iron |
| Front tread | 27 inches 68 cm |
| Rear tread | 27 inches 68 cm |