520Lxi Serial Location | |
| Serial number decal on the rear fender of the 520Lxi, below the seat on the left. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging amps | 20 |
| Battery CCA | 380 |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Kawasaki FD620 | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| liquid-cooled horizontal-shaft V-Twin | |
| Displacement | 617 cc 37.7 ci |
| Bore/Stroke | 2.992x2.68 inches 76 x 68 mm |
| Power (gross) | 20 hp 14.9 kW |
| Rated RPM | 3400 |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Oil capacity | 1.9 qts 1.8 L |
| Coolant capacity | 4.1 qts 3.9 L |
| Sparkplug | BMR4A |
| Sparkplug gap | 0.026 inches 0.660 mm |
Transmission | |
| Transmission | Eaton Uni-Drive |
| Type | shaft-driven hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Dimensions | |
| Wheelbase | 52 inches 132 cm |
| Length | 76.5 inches 194 cm |
| Width | 40.5 inches 102 cm |
| Weight | 1,023 lbs 464 kg |
| Front axle | Cast-iron |