522xi Serial Location | |
| Serial number decal on the rear fender of the 522xi, below the seat on the left. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging amps | 15 |
| Battery CCA | 380 |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Kohler CH22 | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled horizontal-shaft V-Twin | |
| Displacement | 674 cc 41.13 ci |
| Bore/Stroke | 3.15x2.64 inches 80 x 67 mm |
| Power (gross) | 22 hp 16.4 kW |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Oil capacity | 2.1 qts 2.0 L |
| Sparkplug | Champion RC12YC |
| Sparkplug gap | 0.030 inches 0.762 mm |
Transmission | |
| Transmission | Eaton Uni-Drive |
| Type | shaft-driven hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Dimensions | |
| Wheelbase | 52 inches 132 cm |
| Length | 76.5 inches 194 cm |
| Width | 40.5 inches 102 cm |
| Weight | 1022 lbs 463 kg |
| Front axle | Cast-iron |