Production | |
| Manufacturer | Snapper |
| Type | Lawn tractor |
| Original price | $2,449 (1984 ) |
Variants | |
| LT1633 | 33-inch deck |
| LT1641 | 41-inch deck |
| LT1648 | 48-inch deck |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Brakes | mechanical band |
| Cab | Open operator station. |
Power Take-off (PTO) | |
| Front PTO | independent |
| Clutch | electro-magnetic |
LT16 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number decal on the rear fender deck of the tractor, behind the seat. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton 402437 | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled horizontal-shaft opposed-twin | |
| Displacement | 655 cc 40 ci |
| Bore/Stroke | 3.44x2.16 inches 87 x 55 mm |
| Power | 16 hp 11.9 kW |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
Transmission | |
| Type | shaft-driven disc |
| Gears | 12 forward and 2 reverse |
| Snapper variable disc drive with 6 notched speed settings and two geared ranges. | |
Dimensions | |
| Wheelbase | 48 inches 121 cm |