Production | |
| Manufacturer | Simplicity |
| Type | Lawn tractor |
| Factory | Port Washington, Wisconsin, USA |
Variants | |
| gear drive | |
| hydrostatic | |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Cab | Open operator station. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Battery volts | 12 |
| Battery AH | 39 |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled vertical-shaft horizontally-opposed | |
| Displacement | 655 cc 40 ci |
| Bore/Stroke | 3.44x2.16 inches 87 x 55 mm |
| Power (gross) | 16 hp 11.9 kW |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
Transmission | |
| Transmission | Peerless 801 |
| Type | belt-driven gear |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase | 48.2 inches 122 cm |
| Length | 66.5 inches 168 cm |
| Width | 35.25 inches 89 cm |
| Height (steering wheel) | 41 inches 104 cm |
| Weight | 404 lbs 183 kg |
| Clearance (front axle) | 10 inches 25 cm |
| Clearance (rear axle) | 6 inches 15 cm |