Production | |
| Manufacturer: | Colt |
| Type: | Garden tractor |
| Factory: | Winneconne, Wisconsin, USA |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Brakes: | contracting band |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 4-speed gear |
Capacity | |
| Fuel: | 1.25 gal 4.7 L |
Tractor hitch | |
| Drawbar: | rigid 1.5 x 0.375 inch bar with three 0.54-inch holes |
2110 Serial Numbers | |
| Location: | Lower-right side of dashboard. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | starter-generator |
| Charging amps: | 12 |
Engine Detail | |
| Tecumseh HH-100 | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled | |
| Displacement: | 389 cc 23.75 ci |
| Power (gross): | 10 hp 7.5 kW |
| Rated RPM: | 3600 |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Type: | gear |
| Gears: | 4 forward and 1 reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 46 inches 116 cm |
| Length: | 66 inches 167 cm |
| Width: | 34 inches 86 cm |
| Height (steering wheel): | 40 inches 101 cm |
| Height (hood): | 34 inches 86 cm |
| Shipping: | 640 lbs 290 kg |
| Ground clearance: | 7 inches 17 cm |
| Front axle: | Cast-iron |
| Rear axle: | 1.0 inch diameter 25 mm |