Production | |
| Distributor: | Snapper |
| Manufacturer: | Power King |
| Type: | Garden tractor |
| Factory: | Beaver Dam, Wisconsin, USA |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Final drives: | spur bull gear |
| Steering: | hydrostatic power |
| Brakes: | mechanical band |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | hydrostatic |
Capacity | |
| Fuel: | 8.25 gal 31.2 L |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | 0*Optional |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent*Optional |
| Rear RPM: | 2000 |
| Front PTO: | independent |
| Clutch: | electric |
UGT2260H Serial Numbers | |
| Location: | Left side of main tractor frame. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | flywheel alternator |
| Charging amps: | 15 |
Engine Detail | |
| Kohler CH22 | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled horizontal-shaft V-Twin | |
| Displacement: | 624 cc 38.1 ci |
| Bore/Stroke: | 3.03x2.64 inches 77 x 67 mm |
| Power (gross): | 22 hp 16.4 kW |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Transmission: | KYB |
| Type: | shaft-driven hydrostatic |
| Gears: | infinite forward and reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 57 inches 144 cm |
| Length: | 83 inches 210 cm |
| Width: | 44 inches 111 cm |
| Height (steering wheel): | 50 inches 127 cm |
| Weight: | 1200 lbs 544 kg |