Production | |
| Distributor: | Snapper |
| Manufacturer: | Power King |
| Type: | Garden tractor |
| Factory: | Beaver Dam, Wisconsin, USA |
| The Snapper GT1848H is the same as the Power King 1218HV. | |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Brakes: | disc |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | hydrostatic |
Capacity | |
| Fuel: | 5 gal 18.9 L |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear RPM: | 2000*Optional |
| Front PTO: | independent |
| Clutch: | electric |
GT1848H Serial Numbers | |
| Location: | Left side of main tractor frame. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | flywheel alternator |
| Charging amps: | 15 |
Engine Detail | |
| Kohler CH18 | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled horizontal-shaft V-Twin | |
| Displacement: | 624 cc 38.1 ci |
| Bore/Stroke: | 3.03x2.64 inches 77 x 67 mm |
| Power (gross): | 18 hp 13.4 kW |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 2 qts 1.9 L |
Transmission | |
| Transmission: | Eaton 11 |
| Type: | shaft-driven hydrostatic |
| Gears: | infinite (2-range) forward and reverse |
| Eaton 11 hydrostatic transmission with a Peerless 2500 two-speed transaxle. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 48 inches 121 cm |
| Length: | 68 inches 172 cm |
| Width: | 41 inches 104 cm |
| Height (steering wheel): | 42.5 inches 107 cm |
| Weight: | 704 lbs 319 kg |
| Ground clearance: | 8.5 inches 21 cm |