Production | |
| Manufacturer: | Simplicity |
| Type: | Riding lawn mower |
| Factory: | Port Washington, Wisconsin, USA |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 5-speed gear |
Capacity | |
| Fuel: | 1.75 gal 6.6 L |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging amps: | 3 |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| vertical-shaft | |
| Displacement: | 318 cc 19.44 ci |
| Bore/Stroke: | 3.00x2.75 inches 76 x 70 mm |
| Power (gross): | 8 hp 6.0 kW |
| Air cleaner: | oiled foam |
| Rated RPM: | 3600 |
| Starter: | manual recoil |
| electric*Optional | |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 1.125 qts 1.1 L |
Transmission | |
| Transmission: | Tecumseh 740 |
| Type: | belt-driven gear |
| Gears: | 5 forward and 1 reverse |
Dimensions | |
| Weight: | 348 lbs 157 kg |