Production | |
| Manufacturer | John Deere |
| Type | Garden tractor |
| Factory | Horicon, Wisconsin, USA |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Differential lock | mechanical rear |
| Steering | manual sector-and-pinion |
| Cab | Open operator station with 15-inch seat and 7-inch adjustment. Cupholder, toolbox, and 12-volt outlet standard. |
Tractor hitch | |
| Type | sleeve hitch OptOptional |
Power Take-off (PTO) | |
| Mid PTO | independent |
| Clutch | electric |
X500 Serial Numbers | |
| 2006 | 010001 |
| 2007 | 020001 |
| 2008 | 030001 |
| 2009 | 040001 |
| 2010 | 050001 |
| 2011 | 060001 |
| 2012 | 070001 |
| 2013 | 080001 |
| 2014 | 090001 |
| 2015 | 100001 |
X500 Serial Location | |
| Front-right of main tractor frame, above front axle. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging amps | 15 |
| Battery CCA | 500 |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Kawasaki FH721V | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled | |
| Displacement | 675 cc 41.2 ci |
| Bore/Stroke | 2.96x2.99 inches 75 x 76 mm |
| Power (gross) | 25 hp 18.6 kW |
| Fuel system | carburetor |
| Starter volts | 12 |
| Sparkplug gap | 0.030 inches 0.762 mm |
| Intake valve clearance | 0.004 inches (cold) 0.102 mm |
| Exhaust valve clearance | 0.004 inches (cold) 0.102 mm |
Transmission | |
| Transmission | Tuff Torq K72B |
| Type | belt-driven hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil capacity | 5.6 qts 5.3 L |
| Hydrostatic transmission operated with two foot pedals and dash-mounted cruise control. | |
Dimensions | |
| Wheelbase | 51.2 inches 130 cm |
| Length | 79 inches 200 cm |
| Width | 41 inches 104 cm |
| Height | 43 inches 109 cm |
| Operating weight | 655 lbs*Weight of tractor only. 297 kg |