Production | |
| Manufacturer | John Deere |
| Type | Lawn tractor |
| Factory | Horicon, Wisconsin, USA |
| Original price | $3,099 (1997 42 ) |
| Original price | $3,199 (1997 46 ) |
Variants | |
| lawn tractor | |
| rear-discharge mower | |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Brakes | disc |
| Cab | Open operator station. |
Power Take-off (PTO) | |
| Mid PTO | independent |
| Clutch | manual |
LT166 Serial Numbers | |
| 1998 | 010001 |
| 1999 | 045001 |
| 2000 | 085001 |
| 2001 | 125001 |
LT166 Serial Location | |
| On tractor body, below and in front of seat. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Battery CCA | 160 |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton 303777 | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled vertical-shaft V-Twin | |
| Displacement | 480 cc 29.3 ci |
| Bore/Stroke | 2.68x2.60 inches 68 x 66 mm |
| Power | 16 hp 11.9 kW |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Sparkplug gap | 0.040 inches 1.016 mm |
Transmission | |
| Transmission | Tuff-Torq K51 |
| Type | belt-driven hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil change | sealed unit, owner service is not recommended |
| Hydrostatic transmission with two right-side foot pedals and right-side brake. Free-wheeling lever at rear of tractor. | |
Dimensions | |
| Wheelbase | 46.3 inches 117 cm |
| Length | 67.91 inches 172 cm |
| Width | 36 inches 91 cm |
| Height | 40.6 inches 103 cm |